iKatastr.cz pro mobilní web

Pár poznámek k nové mobilní verzi iKatastr.cz.

To co je na této verzi zajimavé je, že jsem se nakonec rozhodl ignorovat všechna možná pokušení o využití JavaScriptovych knihoven, tedy kromě základní mapové komponenty – ta je založena na Leafletu v 1.0.3, kde jsem ještě musel udělat pár úprav, aby vše fungovalo správně. Leaflet má v komprimované formě 48KB. Využívám i komponentu Mapy API ale jen pro vyhledávání a navíc je tato část nahrána až když uživatel opravdu klikne na hledání.

Vlastní kód iKatastru má v komprimované formě pouze 13.3 KB. Celý výkonný kód, včetně HTML, CSS a fontu (který je také na míru vyroben) zabere při studeném startu (bez cache) pod 70 KB.  Zbytek je už vlastní obsah  – data  – hlavně dlaždice ze zdrojů Mapy.cz a ČÚZK.

Při každém dotazu do mapy aplikace vyšle požadavky na webové služby ČÚZK, ty zaberou v jedné odpovědi pod 10 KB.

 Uživatelské rozhraní 

Vertikální menu ve stylu rozbalovacích panelů nakonec zvítězilo a myslim si, že je hbité, pěkné a funkční. Opět nechtěl jsem dělat tendenční UI ani animace, které nakonec  berou čas uživateli. Na mobilu se dovoluje kvůli místu mít pouze jeden panel rozbalený, navíc funguje libovolné tapnutí do mapy k tomu aby se panel zabalil – to je navýkové a pohodlné. Ovšem panely se dají zavírat více způsoby – samotnou ikonou co je otevíra a samozřejmě křížkem vpravo.

Informace z katastru nemovitostí:

Tohle byl asi největší problém – tedy ne samotné informace – ty jsou úplně na jiné úrovni než před 8 lety, kdy iKatastr začínal, spíš problém jak do mapy tapnout – dlouze, nebo krátce ? Dlouhý stisk je zavedený v mobilnich aplikacích, krátký klik je zase pohodlný a rychlý na webu.  Nakonec má uživatel k dispozici oboje (a k mému údivu to šlo vyřešit) a navíc může si zvolit, jestli se má na jedno tapnutí přímo zobrazit nahlížení (tedy tak jak byl zvyklý z minulých verzí) . To otevírá poměrně hladkou cestu na přenesení této mobilní verze na desktop. Ona tam funguje, dokonce i na Internet Exploreru (jen si stěžuje že  potřebuje pomoci s povolením otevřít popup okno …opět) a na EDGE prohlížeči nefungují některé dotazy – je to chybou v EDGE prohlížeči, naštěstí se rozjedou vždy záložní dotazy, které fungují, takže z pohledu uživatele se pouze nezvýrazní parcely/budovy.

Budu rád pokud mi sem napíšete vaše postřehy, připomínky k této mobilní verzi – co funguje, co se lébi/nelébi a jak používate vlastně iKatastr a při jaké práci.

 

16 thoughts on “iKatastr.cz pro mobilní web

 1. MM

  Dobrý den, jsem rád, že se službě iKatastr věnujete. Používám jí hlavně proto, že je rychlá a jednoduchá. V nové verzi ovšem vypadla nejen mnou využívaná funkce “měření”. Nemohu si měřit vzdálenosti (parcely), nemohu počítat výměry (například při orientačním rozdělování parcel). Tato funkce byla výborná. Chodit zbytečně z jedné služby na druhou pro mě nemá smysl, neušetřím čas. Doufám, že tuto funkci doplníte.

  Děkuji a ať se daří.

  Reply
 2. Martin

  Používám iKatastr na desktopu. Vyhovovala mi především možnost rychlého přepínání různých podkladových map (včetně Google map, které nedávno bohužel zmizely). V nové verzi je tato (pro mě) největěí výhoda potlačena nutností jít do menu (klik navíc). Nebylo by možné nechat menu podkladových map viditelné jako ve staré verzi?

  Reply
  1.    ∫ ∪ ∧∴ ∋ ∈ ⊇ ∧ Post author

   Dobry den, dekuji za reakci, presne na tohle jsem myslel, pokud menu rozbalite, ikatastr.cz si to ‘pamatuje’ (v cookies) takze pri novem startu aplikace nebo obnoveni stranky menu zustava otevrene (na desktopu). Pokud ovsem stisknete vyhledavani, menu se zavre a zustane zase otevrene vyhledavani. Jeste jsem premyslel, ze i ten 1 klik je moc a tak si rikam, ze na desktopu by se hodilo zavest klavesove zkratky, ktere by dokazaly rychle preblikavat mapy ?

   Reply
   1. Martin

    Dobrý den, chválím tuto šikovnou vlastnost, takto to bude pro mne i na desktopu dobře použitelné. Klávesové zkratky nebudou pro desktop jistě na škodu. Díky.

 3. Zz

  Zkousel jsem webovou verzi na mobilu a je to nepouzitelne. Ty data se zkratka v browseru nekesuji a stahuji se porad dokola asi,

  Kupte si mobil.cz simku za 200,- a zkuste s rychlosti 32 kBit pouzit ikatastr.cz a pak ios aplikaci

  Ta druha verze je prece jen pouzitelna alespon co do zobrazeni mapy, to stavajci otvirani stranek CUZK je take uz naprd (pomale)…

  Zkratka pro mobil vzdycky bude lepsi nativni aplikace (kvuli trafficu a kvuli optimalizaci).

  Jiste, dnes se vse resi 2x vice vykonu a 10x vice daty, protoze optimalizace je draha a tak miliony uzivatelu potrebuje vice dat a vice VPU (nove iphony kazde 2 roky)… pritom by to s tou aplikaci slo i na starem iphone4s a na mobilcz s pomalymi 32kbit daty

  Reply
  1.    ∫ ∪ ∧∴ ∋ ∈ ⊇ ∧ Post author

   Dobry vecer Zz, diky za reakci, casto mobilni ikatastr.cz zkousim, ale je pravda ze mi tam sviti LTE, nebo 3G – s tim to funguje bez problemu.
   Ale na mobilni aplikaci je navic udelana specialni optimalizace na vyrez okna . Tak to me tesi, ze to jede i v takovych zpomalenych podminkach – s rychlosti Edge.

   Reply
 4. R r

  Dobrý den. Nainstaloval jsem si mobilní aplikaci pro shromáždění většího množství dat k pozemkům v terénu. Zaujala mne totiž možnost poslat si data na e.mail adresu s fotografií ke zpracování doma na počítači. Po cestě vše chodilo, doma jsem zjistil, že doručené URL adresy nefungují.

  Sděluji to jako informaci. Podle návodu ze zdejší diskuze k použití staré verze přidáním “ikatastr.htm” jsem vše poslané využil, jak jsem potřeboval. Za apku děkuji

  Reply
  1.    ∫ ∪ ∧∴ ∋ ∈ ⊇ ∧ Post author

   Dobry den, dekuji za info, poslete mi prosim priklad nejake url adresy, ktera nefunguje… urcite me i zajima postup Vasi prace – shromazdovani vetsiho mnozstvi dat a pak zpracovani doma…jakekoli detailnejsi informace (uvahy, efektivnejsi prace) uvitam. Dekuji.

   Reply
   1. Vratislav Renner

    Dobrý den, začnu od konce – zde je výsledek mé práce: https://zlepsemeslany.cz/dolin/dolin_pzmk.png
    Šlo o zjištění stavu polních cest v majetku města. Velmi by se hodilo, co je tu v diskuzi zmíněno: Vybírat více parcel na jedné mapě. Musel jsem vždy označit jednu parcelu, zkopírovat do schránky, uložit, nastavit průhlednou barvu, uložit, otevřít, zkopírovat a vložit do snímku mapy… uf. Také by se při označování v mapě hodil jiný kurzor než zavřená ruka (pracoval jsem v malém měřítku na malém monitoru – na větším je ruka s ukazovákem)
    Příklad adresy – dostau třeba: https://ikatastr.cz/#zoom=17&lat=50.2525753&lon=14.1222572&layers=00B0FFFFTFFT&set=0

    Prohlížeč požádá o povolení sdílení polohy, ta se vyznačí na mapě, ale místo neukáže, ani nezmění měřítko.
    Po úpravě na: https://ikatastr.cz/ikatastr.htm#zoom=17&lat=50.2525753&lon=14.1222572&layers=00B0FFFFTFFT&set=0

    se správný díl mapy ukáže (hodil by se označený bod dle souřadnic).

    Hodilo by se i vyhledávání podlě parcelního čísla a podle souřadnic.

    To “co by se hodilo” by se hodilo mně při té konkrétní práci, ale není to má trvalá práce…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.